rehabilitacjawork.pl
Rehabilitacja

Czy sprzęt rehabilitacyjny jest sprzętem medycznym? Wyjaśniamy

Adam Kucharski25 lutego 2025
Czy sprzęt rehabilitacyjny jest sprzętem medycznym? Wyjaśniamy
Klauzula informacyjna Treści publikowane na rehabilitacjawork.pl mają charakter wyłącznie edukacyjny i nie stanowią indywidualnej porady medycznej, farmaceutycznej ani diagnostycznej. Nie zastępują konsultacji ze specjalistą. Przed podjęciem jakichkolwiek decyzji zdrowotnych skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą. Autor nie ponosi odpowiedzialności za szkody wynikłe z zastosowania informacji przedstawionych na blogu.

Rehabilitacja jest jednym ze sposobów na przyspieszenie fizjologicznego procesu regeneracji tkanek organizmu. Do prawidłowego wykonywania ćwiczeń często konieczne są specjalne aparaty i urządzenia. Czym jest sprzęt rehabilitacyjny w świetle prawa? Co kryje się pod określeniem wyrób medyczny? Sprawdź!

Sprzęt rehabilitacyjny — przykłady

Czy wiesz, że rehabilitacja towarzyszy człowiekowi od czasów starożytnych? Wzmianki o leczeniu ruchem pojawiają się w źródłach pochodzących z III tysiąclecie p.n.e. Mimo to ćwiczenia z zastosowaniem różnych aparatów i urządzeń są stosunkowo młodą praktyką. Upowszechnienie sprzętu rehabilitacyjnego przypisuje się Gustavowi Zanderowi — szwedzkiemu lekarzowi i ortopedzie. W 1865 roku specjalista otworzył Instytut Medyczno-Mechaniczny, w którym udostępniał rozmaite maszyny rehabilitacyjne. Obecnie fizjoterapeuci w pracy z pacjentami stosują m.in.:

  • drabinki gimnastyczne;
  • materace;
  • szyny CPP;
  • tory rehabilitacyjne;
  • krzesła office-reh;
  • stoły do pionizacji;
  • kabiny UGUL;
  • akcesoria do ćwiczeń (wałki sensoryczne, piłki, poduszki dynamiczne itp.).

Ciekawostka! Sprzęt medyczny wykorzystywany w praktyce lekarskiej Gustava Zandera jest elementem wystawy w Muzeum Sportu w szwedzkim mieście Malmö.

Sprzęt rehabilitacyjny w świetle prawa

Mianem sprzętu rehabilitacyjnego określa się szereg przedmiotów wykorzystywanych w procesie rekonwalescencji po urazach, a także w przebiegu chorób wywołanych różnymi czynnikami (np. wadami wrodzonymi lub stanami zapalnymi tkanki łącznej), chorób narządu ruchu czy schorzeń onkologicznych. Wszelkie niezbędne do rehabilitacji aparaty i urządzenia są zwykle dostępne w sklepach ze sprzętem medycznym. W prawie określa się je jednak nie jako sprzęt medyczny, lecz jako wyroby medyczne. Pojęcie to wywodzi się z prawa unijnego i znajduje zastosowanie w polskich regulacjach prawnych.

Definicję tego pojęcia precyzuje ustawa z dnia 20 maja 2010 r. o wyrobach medycznych. Wedle tego aktu prawnego wyrób medyczny to narzędzie, przyrząd, urządzenie, oprogramowanie, materiał lub inny artykuł przeznaczony do stosowania samodzielnie lub w połączeniu z niezbędnym wyposażeniem. Służy do używania u ludzi m.in. w celu: diagnozowania, zapobiegania, monitorowania, leczenia lub łagodzenia choroby, a także diagnozowania, monitorowania, leczenia lub kompensacji skutków urazu bądź upośledzenia.

W oryginale opis ten jest znacznie bardziej rozbudowany. Nawet po przytoczeniu jedynie najważniejszych jego elementów można jednak wywnioskować, że sprzęt rehabilitacyjny stanowi jeden z wielu narzędzi i instrumentów zaliczanych do kategorii wyrobów medycznych. Mimo to w praktyce urządzenia i przyrządy wykorzystywane podczas rehabilitacji nazywa się potocznie sprzętem medycznym. Warto jednak pamiętać, że w prawie takie pojęcie nie funkcjonuje.

Źródła:

  • Ustawa z dnia 7 kwietnia 2022 r. o wyrobach medycznych (https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20220000974);
  • https://sip.lex.pl/komentarze-i-publikacje/komentarze/ustawa-o-wyrobach-medycznych-komentarz-587335764;
  • Rehabilitacja — od starożytności do współczesności Biegański Piotr, Polewska Emilia (https://www.researchgate.net/publication/308894604_Rehabilitacja_-_od_starozytnosci_do_wspolczesnosci_Rehabilitation_from_antiquity_to_modernity);
  • Narodziny i rozwój rehabilitacji Grabowska Anna (https://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-ed543036-b4ea-44ca-864c-0ee37688e234/c/AHIFM_2015_v78_40to50.pdf).

Oceń artykuł

rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
rating-fill
Ocena: 5.00 Liczba głosów: 1
Autor Adam Kucharski
Adam Kucharski

Jestem entuzjastą zdrowego stylu życia i specjalistą w dziedzinie ćwiczeń, rehabilitacji i anatomii. Na moim portalu dzielę się praktycznymi poradami, które pomogą Ci zapobiegać urazom, skutecznie się leczyć i dbać o swoje ciało. Oferuję sprawdzone metody ćwiczeń i programy rehabilitacyjne, które przywrócą Ci pełną sprawność. Fascynuje mnie ludzka anatomia i chętnie tłumaczę jej tajniki, abyś mógł lepiej zrozumieć swoje ciało. Zapraszam do wspólnej podróży ku zdrowiu, sprawności i lepszemu samopoczuciu.

Udostępnij artykuł

Napisz komentarz

Polecane artykuły

Jak przygotować się do pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym? Poradnik dla pacjentów i rodzin
RehabilitacjaJak przygotować się do pobytu w ośrodku rehabilitacyjnym? Poradnik dla pacjentów i rodzin

Zdrowie to jedna z tych rzeczy, które doceniamy najmocniej dopiero wtedy, gdy je tracimy. Nikt z nas nie jest odporny na wypadki, urazy czy poważne schorzenia. Czasem rehabilitacja to tylko krótki epizod w procesie leczenia – jak po złamaniu czy kontuzji sportowej. Innym razem staje się długotrwałą podróżą, która wymaga determinacji, cierpliwości i wsparcia – zwłaszcza po udarze, amputacji czy w przypadku chorób neurologicznych.